Fall Out Boy - M A N I A (Recenze)

Poté, co vydání tohoto alba Fall Out Boy posunuli o celé čtyři měsíce, jsme se konečně dočkali.
M A N I A je na světě!

Singly z tohoto alba opravdu rozdělily fandom na půlky. Jedna půlka se nemohla dočkat a ta druhá očekávala zklamání. Upřímně, dle mého názoru, toto album přineslo přesně to, co lidé očekávali.
Já, ačkoliv jsem nebyla ze směru, kterým se FOB vydalo, stále optimistická a doufala v dobré album.
Jak to dopadlo? Pojďme se na to společně podívat!


Stay Frosty Royal Milk Tea
Vstup do tohoto alba je...průměrný? Jedná se song, který se lehce poslouchá, ale nechytne vás, ani když se opravdu snažíte a posloucháte ho stále dokola.
Začátkem písničky, když vynechám to podivné instrumentální intro, mě napadá, že SFRMT zní, jakoby by vypadla z Vices & Virtues od Panic! at the Disco. Ale to se jedná jen o začátek. Píseň se pak přesouvá ke zvuku, který se dá mnohem více asociovat s Fall Out Boy, ale...v takové línější formě, jestli chápete, co tím myslím.

The Last Of The Real Ones
Jeden ze singlů, který jsme už před pár měsíci měli tu množnost si poslechnout. TLOTRO je mým nejoblíbenějším singlem, co vydali před vydáním alba, a pravděpodobně mou nejoblíbenější písničkou z celého alba. Zklamáním je, že ani tato píseň mě úplně nechytla, i když byla nová. Stále se k ní vracím, ale nemám to nutkání ji poslouchat dennodenně, což je něco, co u nejlepší písničky alba očekávám.

Hold Me Tight Or Don't
HMTOD byl ten single, který se mi nelíbil, ale brzy jsem si zvykla. Myslím, že pro všechny posluchače alba je v této fázi asi jasný, že kapela opravdu opustila pop punk, a pokud jste si pro tento žánr přišli, můžete zase rychle odejít. Nejedná se o vyloženě špatnou písničku. Půjdu dokonce tak daleko a řeknu, že je to moje asi čtvrtá nejoblíbenější písnička alba, ale není to to, co od FOB očekávám a nemůžu si pomoct, ale být zklamaná.

Wilson (Expensive Mistakes)
Skoro bych přísahala, že jsem takovou písničku už kdysi slyšela na nějaké ubohé popové radiové stanici. Wilson (...) mně osobně zní jako spousta populárních písniček zhruba tak z roku 2011-2013. A to opravdu není dobře.

Church
Church je asi moje nejoblíbenějších z těch nových písniček. A asi druhá nejoblíbenější na celým albu. V této písničce si opravdu užívám instrumenty, což je na tomto albu, bohužel, spíše výjimečností. Chorál v pozadí byl velmi dobrým nápadem. Přijde mi, že by celkem pěkně zapadla do Folie à Deux, i když nemůžu přijít na to, čím přesně.

Heaven's Gate
V pohodě písnička....asi nemám k tomu, co k tomu víc říct. Začíná to jako klišéoidní romantická písnička ještě z více klišéoidního romantického filmu, ale od prvního refrému se mnohem zlepší. Stylem mi vzdáleně připomíná What A Catch, Donnie, což je vždycky dobře.

Champion
Má třetí nejoblíbenější písničky z alba. Svým stylem je asi nejblíž jejich předchozímu albu American Beauty/American Psycho, které bylo upřímně stále lepší, než tohle album, ačkoliv mám spoustu výhrad k tomu albu.
Co, musím opravdu vytknout, je jak moc se text opakuje, což je velkým problémem v celým albu. Chápu, že to slouží k tomu nahypeování, k čemuž tato písnička je, a uznávám, že to svou roli plní obstojně, přesto si myslím, že se to dalo zvládnout i s více rozmanitým textem.

Sunshine Riptide ft. Burna Boy
Opravdu nemám Burna Boye ráda. A to citelné žánrové ovlivnění na této písničce je...vražedná čára pro mě. Tohle je jednoduše nejhorší písnička na celým albu a ani se nebudu snažit říct, co je na ni dobré, protože to by byl opravdu krátký seznam.

Young And Menace
Myslím, že proti sobě teď spoustu lidí, ale tuhle písničku mám opravdu ráda. Jasně, trvalo to, než jsem si zvykla. Přece jenom FOB, pop punkové kapela, přijde po dvou letech s novým singlem, který je jak EDM, akorát s opravdovými instrumenty. Ale nakonec se mi začala líbit a dokonce jsem se k ní asi nejvícekrát vrátila.

Bishops Knife Trick
Jak je Stay Frosty Royal Milk Tea průměrným startem, tak tato píseň je velice obstojným koncem. Já to říkám vždycky. Konec má buď znít absolutně epicky/s naději jako Famous Last Words od My Chemical Romance na The Black Parade albu či War na Gossip albu od Sleeping With Sirens, nebo absolutně melancholicky/nostalgicky/dojemně, jako je Goner na Blurryface albu od Twenty One Pilots. A tahle písnička rozhodně patří do té druhé skupiny.

Asi takhle. Není to vyloženě špatně album, jen asi nejhorší, co Fall Out Boy kdy vydalo. Kapela se vydala cestou, kterou si nejsem jistá, jestli chci následovat. Musím uznat, že vokály Patricka Stumpa zde opravdu vynikly, na druhou stranu zase absolutně zastínily instrumentální část, které už tak sami o sobě jsou dost nevýrazné a...na můj vkus nekreativní.
Chtěla jsem víc. Když vydání posunuli o několik měsíců, říkala jsem si, jo, bude to třeba stát za to. Nestojí.
Není to tak, že se to nedá poslouchat. Ale není to album, které bych si pustila a naráz večer sjela.

FINAL RATING: 5/10

1 komentářů:

  1. Budu znít jako poblázněný fanoušek, ale věřte mi, že nejsem. Fall Out Boy jsem moc neposlouchala, jela jsem si svoje MCR, BVB, SWS, PTV a podobně. Poté jsem ale narazila v roce 2015 na Centuries a vlastně pak celé album (American Beauty/American Psycho), protože tahle píseň mne zaujala natolik abych album dohledala. Album skončilo v mé knihovně a tím to haslo, o tři roky později - teď - jsem se konečně po vydání MANIE zažrala do FOB natolik, že si mohu říkat "trů fan".

    Mne se album líbí, všechny ty kombinace i ty instrumenty, které až tak nezanikly. Asi jsem nadpozemský tvor ale stačí si jednou pustit píseň živě a hned jdou lépe slyšet i v originální studiovce. Líbí se mi jak vokály, tak texty které, určují různé nálady (emoce, nevím jak to dobře pojmenovat) a jsou chytlavé. Líbí se mi mix stylů, který do písní vložili.

    Za mne 8/10, díky tomuto albu jsem se dostala i k té starší tvorbě ale tohle album bude od FOB asi srdcovka, nejvíce pak písně Bishop Knife Trick a The Last OF The Real Ones.

    (Jinak ovšem dobrá recenze, tvůj názor ti neberu. Je pěkně zpracovaná a chválím za detailní rozbor.)

    OdpovědětVymazat